A Virtuális Erőmű Program (VEP), mely több mint 15 éve katalizál és díjaz energiamegtakarítást célzó beruházásokat Magyarországon 2015-ben tűzte ki célul, hogy a VEP tagok zöld beruházásainak karbon-csökkentési hatását megpróbálja vagyoni értékké alakítani, majd azt pénzesíteni – ennek segítségével pedig kvázi támogatóként megjelenni a zöld fejlesztésekért elkötelezettek irányába.
Kezdetben elsősorban uniós támogatásokat és zöld hiteleket közvetített a VEP partnerei felé – elsősorban KKV-k részére, de 2019-től elindult egy saját támogatási rendszer felépítése is, mely tesztüzemben 2023-ban, éles üzemben pedig 2024-ben jelent meg a piacon.
A vagyonérték fedezete most elsősorban az ún. EKR rendszer kereskedési bevétele, de folyamatban van a carbon kreditek tőzsdei értékesítésének előkészítése is – erre egy egyetemhez kapcsolt KFI projektet is elindítottunk.
Az új modellben a vállalati együttműködések eredményeként több mint 200 e GJ közösen elért energia megtakarításért cserébe közel 4 Mrd, a lakosság részére – ingyenes felújításokat biztosítva a számukra – majd 120 e GJ megtakarításért cserébe közel 2 Mrd Ft vagyoni jogot hoztunk létre és váltottunk aprópénzre.
Ezzel egy közepes falunak megfelelő teljes épületállományt szigeteltünk le részben, vagy egészben, s számos nemzetközi szinten is mintaértékű nagyvállalati fejlesztést tettünk lehetővé, elérhetővé – egy kisváros energiahasználatát elérő csökkentési mértékben.
A generált nemzetgazdasági hasznosság 10 Mrd-os összeértékű rezsitámogatás-kiváltási, adó és járulék-növelési, ill. piac-fehérítési bevételt biztosít a központi költségvetés részére – azaz a program nemzetgazdasági szinten is mintaértékű: szufficites módon valósít meg energia-használati csökkentést.
Ehhez szükség volt az MVM folyamatos, aktív és támogató partnerségére, és a Magyar Kormány EKR rendszeren keresztüli kötelezetti rendszerének vevőoldali aktivitására, melynek fenntartásával, vagy kiterjesztésével a VEP, és más integrátorok akár 2,5 M lakossági háztartást is fel tudnának újítani a lakosság részére teljesen ingyenesen, a költségvetés számára szufficites módon 2050-ig.
Ezt, az EKR rendszer kiterjesztésére is épülő a program-csomagot Nemzeti Épületfelújítási Program (NÉP) néven a Kormány részére is benyújtottuk több csatornán keresztül – részletesen bemutatva annak lehetséges nyereségeit, szíves támogatásukat kérve.
A legjobb projektek a VEP 2025 őszi, immár 15. Parlamenti díjátadóján is bemutatásra kerülnek majd.