KEHOP 1.2.0
- Megyei klímastratégiák készítése -
A MI6 2016-ban indította el klímastratégiai szakmai támogató munkáját több megyei, majd kistérségi és települési önkormányzati együttműködésben. Békés, Komárom-Esztergom és Fejér megye egész területe mellett Bács-Kiskun és Csongrád megye jelentős része, ill. Tihany- és térsége, valamint a Velencei-tó, Bicske, és a Pannónia Szíve (Felcsút és környéke, Váli-völgy) térsége is a MI6 szakmai támogatásával léphet előre a fenntartható fejlődéshez kapcsolódó stratégiaalkotásban és szemléletformálásban.
Ezen együttműködések keretében a MI6 NKft. három hazai megye klímastratégiájának elkészítésében és a kapcsolódó társadalmasítási akciók elkészítésében segédkezett.
Miért szükséges a megyei klímastratégia?
Az éghajlatváltozás hatékony kezeléséhez nem elég a már bekövetkezett károk kezelése, hanem tervezetten kell fellépni a kibocsátások csökkentéséért és előrelátóan felkészülni a várható hatásokra. Ezt a tudatos felkészülést, a tevékenységek tervezett végrehajtását és az eredmények nyomon követését szolgálja a megyei szintű éghajlatpolitikai tervezés. A tervezési folyamat eredményeként elkészülő megyei klímastratégia magában foglalja a megye alkalmazkodási és kibocsátáscsökkentési törekvéseit és beavatkozásait, az ezek megvalósításához szükséges eszközöket, forrásokat és intézményi struktúrát, valamint a stratégia megvalósításának nyomon követését.
Kiemelten fontos, hogy a folyamat ne álljon meg a klímastratégia elkészítésénél, hanem az abban foglaltak kerüljenek szisztematikusan végrehajtásra is. A megyei szintű éghajlatpolitikai tervezés révén lehetőség nyílik arra, hogy a megyei önkormányzat összefogja a területén található települések klímavédelmi tevékenységét, a települések között közvetítő funkciót láthat el. Elősegítheti továbbá az információk áramlását és a jó gyakorlatok egymással történő megismertetését.
A megyei klímastratégiának összhangban kell állnia a megye más fejlesztési dokumentumaival. A cél, hogy ne egy elszigetelt stratégia készüljön, hanem a benne foglalt törekvések jelenjenek meg más ágazatok megyei dokumentumaiban és stratégiáiban is.
Hogyan készül a megyei klímastratégia?
Az éghajlatpolitikának három pillére van: az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése (mitigáció), a már elkerülhetetlen hatásokhoz való alkalmazkodás (adaptáció), valamint az előző kettő eléréséhez szükséges tudás, tudatosság, életmód kialakítását szolgáló szemléletformálás.
Minden esetben e beavatkozási területek együttes alkalmazására van szükség az éghajlatváltozás és hatásai elleni fellépés érdekében. Az alkalmazkodásra azért, mert az éghajlatváltozás bizonyos hatásai a jelenlegi légköri üvegházhatású gáz koncentráció mellett már elkerülhetetlenek, míg ambiciózus mitigációs törekvésekre azért, hogy elkerüljük a még megelőzhető következményeket. Gyakran elhangzó érv, hogy mivel Magyarország részesedése a világ ÜHG kibocsátásából megközelítőleg csak 0,2%, ezért ha drasztikusan sikerülne is csökkenteni a kibocsátásainkat, a globális probléma megoldásához ez nem sokban járulna hozzá. Ha viszont egy másik mutatót, az egy főre eső üvegházhatású gázkibocsátást vizsgáljuk meg, láthatjuk, hogy hazánk – bár egy főre eső kibocsátása alacsonyabb, mint az Európai Unió átlaga – a középmezőnyben helyezkedik el a globális rangsorban, így a mitigáció területén is van teendője.
Szakértelmünk a témában:
A Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. kollégái 2017-ben és 2018-ban három hazai megye klímastratégiáját készítették el:
Békés megye
Fejér megye
Komárom-Esztergom megye
Szakértőink a tervezés folyamatán túl mindhárom megyében a teljes projekt megvalósítását támogatták:
Megyei klímaplatformok szervezése és platform workshopok tartalom szolgáltatása a megyei klímastratégiák előrehaladása alapján
Szemléletformáló akciók tervezése és a lebonyolítás támogatása:
Lakossági fórumok
Rajz- és fotópályázatok
Garabonciás napok keretében tanulmányi verseny Békés megyében
Általános iskola felsős tanulmányi verseny és akcióterv workshop Komárom-Esztergom megyei diákok számára
Konferencia részvétel (nyitó, workshop és záró)
Megyei klímastratégiák elkészítése:
A begyűjtött mitigációs adatok alapján
A klímaplatformok szakértőinek bevonásával a lektorálásba és az adaptációs kérdések megvitatásába
Megyei önkormányzatok bevonásával a teljes folyamatba és a végső társadalmasításba
Ismeretterjesztő nyílt napok:
Komárom-Esztergom megyei fotó- és rajzpályázat díjazottak: