Sűrített levegő megtakarítások az AUDI győri üzemegységeiben

Jelen cikk az Audi Hungaria Motor Kft. gyártási területén üzemelő sűrített levegő ellátó rendszer és a fontosabb technológiai felhasználók felülvizsgálatával, javításával és átalakításával elért energia megtakarításokat mutatja be. A minta gyártósoron elvégzett mérések eredményeit üzemidő arányosan terjesztettük ki az intézkedési körbe vont, de méréssel nem rendelkező sorokra. 

This paper shows the energy savings by revision, reparation and modification of the compressed air supply system and large consumer equipments. The results of the measured sample technology were expanded based on running time to similar involved equipments.

 

A győri üzemi területen kiterjedt sűrített levegő hálózatot tartanak üzemben, és a 6 barg névleges nyomású levegőt elsősorban a gyártósorokon használják fel, pozícionálásra, tisztításra, illetve a szennyeződések távoltartására. A nagyságrendet érzékelteti, hogy a rendszer névleges kapacitása 47 000 Nm3.

A projekt során megvalósított, illetve jelenleg is folyamatosan magvalósítás alatt álló, és ciklikusan ismétlődő intézkedéseket három csoportba lehet sorolni:

  1. Az ellátó hálózaton végrehajtott ultrahangos szivárgáskeresés, és az erre alapozott javítások

  2. A nedves megmunkáló gépek ún. zárólevegő fúvatásának optimálása

  3. Lefúvató kabinok működésének optimálása

A hálózati szivárgásellenőrzés mondhatni logikus intézkedés, nem csak az ilyen kiterjedt hálózatok esetén. A hibahelyek beazonosítását ultrahangos mérőeszközzel végezte szakvállalkozó, majd ezek javítása már a gyártósori karbantartók feladata volt. A tipikus hibák a csatlakozó szerelvényeknél, szűrőpoharaknál és az végpontoknál adódtak. Minden egyes javítás sikerességét méréssel ellenőrizték, és megállapították a javítás sikerességét, mivel nincs minden esetben tökéletes megoldás, valamint értékelni kellett a ráfordítás és a várható eredmény arányát is. 2015-ben 1547 db szivárgási helyet azonosítottak és javítottak meg a hálózaton, amire egy példát mutat az 1. ábra.

1. ábra: Sűrített levegő hibahely azonosítása

1. ábra: Sűrített levegő hibahely azonosítása

A mérési eredmények alapján az elszökő levegő mennyiségét is meghatározták, aminek villamosenergia igényét a sűrített levegő termelés fajlagos felhasználásból lehetett kiszámolni. A hibajavítások költségeivel a megtérülési idő könnyen számítható volt, és átlagosan 0,43 hónapra adódott.

A rendszeren természetesen lényegesen több szivárgási hely ismert, illetve sejtett, de a tapasztalatok az mutatják, hogy a javítások utáni évben a szivárgási helyek legfeljebb 60%-át azonosítják újra, de veszteségre vetítve ez 50% alatti értéket jelent. Szintén tapasztalat, hogy a feltárt veszteségek átlagosan 85%-át tudják a megszűntetni különböző korlátozó tényezők miatt. Egy éves felülvizsgálati ciklusidő esetén a vizsgálat költségéből adódóan a megtérülések éven felüli értékre adódtak, így az egyes szakaszokon a hibakeresés ciklusát két évre állították be az üzemeltetők. A 2015-ös évben a korábban program indítása óta megvalósított javításokat is elszámolva a megtakarítás mértéke 3 753 Nm3/h, ami 3,63 GWh/év villamosenergia felhasználás, és 1 454 t/év CO2 kibocsátás csökkenésnek feleltethető meg.

A másik két intézkedés a gyártáshoz köthető, és sikerességüket – az Audi Hungária Motor Kft. gyártási területén még 2013-ban kialakítani kezdett – a termelő berendezések energiafelhasználását monitorozó minta gyártási sor létrehozása alapozta meg. Ennek keretében egy kiválasztott gyártósor elemeit látták el az energiafelhasználás mérésére alkalmas eszközökkel fokozatosan. A mérések alapján számos intézkedést foganatosítottak az ott dolgozók, majd 2014-re fókuszba került a sűrített levegő felhasználás csökkentését célzó megoldások keresése is.

A mért értékek elemzése meglepő eredményeket hozott, elsősorban a technológusok számára. Kiderült, hogy a vizsgált, 41 db technológiai elemből álló gyártósor heti sűrített levegő fogyasztásának nagyjából 56%-áért mindösszesen 7 berendezés volt felelős, amiből 6 nedves technológiájú köszörűgép.

A forgácsoló berendezések esetén az emulzió nem kívánt helyekre történő bejutását ún. záró levegő fúvatásával érik el. A vizsgálatok azt mutatták, hogy technológiai szokások és az üzemeltetési rend alapján komoly potenciál mutatkozik ezen a területen. Kiderült, hogy a heti felhasználás 7,8%-át a vasárnapi üzemszüneti napon is felhasználták a berendezések, ráadásul úgy, hogy az azonosított 7 nagyfogyasztó mellett mindössze egy berendezésen volt értékelhető fogyasztás. Az elemzés során fény derült rá, hogy a gépeken felhasznált levegő mennyiségét alapvetően befolyásoló helyi nyomásszabályozást a kezelők megszokás alapján állították 0,3-0,9 barg között, valamint a zárólevegő állásidő alatt is folyamatosan felhasználásra került. Ebből eredően a fogyasztáscsökkenést a helyi nyomáskülönbség gép specifikus beszabályozása, továbbá az üzemidő PLC programozással elérhető csökkentése jelentette.

A folyamatos mérésnek köszönhetően az elért eredmények pontosan rendelkezésre álltak, így megállapítható volt, hogy a heti fogyasztáscsökkenés közel 13 000 Nm3/h volt, ami 14,3%-ot jelentett. Vasárnaponként a csökkenés ~5 800 Nm3/h-át ért el, ami 82,3%-nak felelt meg.

A projekt több, mint 1000 db megmunkáló gépet érint a gyár területén, és az indulás óta nagyjából 400 gépet sikerült beállítani. A 2016-os terv 250 db, elsősorban a régebbi berendezésekre koncentrálva. A 2015-ös elszámolás készítésekor az eredményeket 25 db, a tesztelt gyártósorhoz hasonló, vagy azonos felépítésű, ám méretlen sorra terjesztették ki.

A harmadik projektelem a lefúvató kabinok működésének optimálása volt. Ezekben a kabinokban a megmunkált munkadarabok sűrített levegővel történő tisztítása történik, ami elsősorban a forgács eltávolítását és a hűtő-kenő folyadéktól való mentesítést jelenti. A munkafázis felülvizsgálatakor az alábbi problémákat tárták fel a technológus kollégák:

- helytelen időzítés: a munkadarab még sokszor a helyén sem volt, amikor a lefúvatás már megkezdődött

- egyidejű teljes lefúvatás: a fúvóka csoportok ún. palettákon kerültek kialakításra, és ezek mindegyikén egyszerre, folyamatosan történt a lefúvatás, ami gépenként akár 1 000 Nm3/h-ás fogyasztási lökéseket jelentett a hálózat irányába

- fúvókák rossz beállítása: munkadarabtól függően számos olyan fúvókát találtak a felülvizsgálók, amelyeken feleslegesen, vagy rossz irányban áramlott a levegő

- feleslegesen nagy nyomás: üzemi vizsgálatok kimutatták, hogy a 6 barg-os hálózati nyomás helyett elegendő lenne a kívánt eredmény eléréséhez 3 barg-os levegő is

- feleslegesen nagy ütemidő

A problémák felismerésekor, a gyártervezési és gyártástervezési osztályok kollégái egy régebbi berendezés átalakításával tesztberendezést hoztak létre, ahol az átalakítások hatásait elemezni tudták, miközben a gyártás folyamatos maradhatott. Itt lehetett tesztelni a fúvókák különböző iránybeállításait, a palettákon való elhelyezésüknek változatait, a nyomáscsökkentés korlátait és az elegendő ütemidőt. A legizgalmasabb kísérletek a paletták üzemidő eltolásának, illetve az impulzus jellegű ún. lesöprő lefújások számítottak. Ezzel el lehetett érni, hogy a fogyasztási lökések gyakorlatilag eltűntek, ami csökkentette a – más berendezésekre nézve kritikus – hálózati nyomásingadozás kockázatát. Egy motorblokk lefúvató berendezésen megvalósított beállításokhoz tartozó mérési eredményeket mutat be a 2. ábra. Látható, hogy a fúvókacsoportok lefúvási idejének eltolásával, és a fúvókák beállításával a csúcsfogyasztás mintegy 60%-ra esett vissza, majd a nyomás csökkentésével, és az üzemidő kísérleti beállításával, a felhasznált levegő mennyiség 66%-kal volt csökkenthető.

2. ábra: Egy motorblokk lefúvató ciklusban elért megtakarítások szemléltetése

2. ábra: Egy motorblokk lefúvató ciklusban elért megtakarítások szemléltetése

A visszamért berendezések átlagos megtakarítási értékeit 90 átalakított berendezésre terjesztettük ki, figyelembe véve a gyártott darabszámokat is.

A három intézkedés típus által elért megtakarításokat a 2015-ös évben mintaprojektek eredményeire támaszkodva, illetve a közvetlenül mért eredményekből lehetett meghatározni. Ezek értelmében villamos kapacitás csökkenéssel nem számoltunk, mert a csúcsok levágásával csak az üzemvitel biztonsága javult. A fogyasztás maximális órai csökkenése 17 887 Nm3/h-t jelentett, ami a darabszámok és az üzemidők figyelembevételével 6,65 GWh/év villamosenergia megatakarításnak felel meg 2 226 t/év CO2 kibocsátás csökkenés mellett (1. táblázat).

1. táblázat: Sűrített levegő csoportok átalakítás előtti és utáni teljesítmény mérései

1. táblázat: Sűrített levegő csoportok átalakítás előtti és utáni teljesítmény mérései

A Virtuális Erőmű elszámolási rendszerében a megtakarított villamosenergia mennyisége közvetlenül elszámolható, és értéke:

 

ΔEv = 919,4 kW

A projektek további hozadéka, hogy a technológus és energetikus kollégák felismerték, hogy a fogyasztók jelentős részét át lehetne alakítani 3 barg nyomásszintű üzemre. Ennek természetesen akadálya, hogy az üzemben ez nem áll rendelkezésre, illetve a gyártói oldalon a 6 barg olyan bevésődött érték, amit csak a megrendelések pontos specifikációjával kényszerítve lehet megváltoztatni. A párhuzamos hálózat kialakítása jelentős költség, de a nyomáscsökkentés újabb számottevő megtakarítás forrása lehet.

Köszönetnyilvánítás:

A cikk elkészítéséhez pótolhatatlan segítséget nyújtott az Audi munkatársai által elvégzett munka, akik közül a teljesség igénye nélkül került kiemelésre: Kiss Péter, Dr. Ozsváth Péter, Spirk László és Tóth Tamás.

Energiamegtakarítás fűtéskorszerűsítéssel ASG Gépgyártó Kft. - Tatabánya

Az ASG Gépgyártó Kft. - Tatabánya az ESCO típusú beruházásokat megvalósító Cothec Kft.-t felkérte, hogy a telephelye fűtése és meleg víz fogyasztása vonatkozásában épületgépészeti felújítást hajtson végre. A Cothec Kft. javaslatai alapján megvalósult egy épületgépészeti felújítás, ahol a központi hőtermelő rendszeren felül kiépítésre került a fűtés külső hőmérsékletkövető szabályozási rendszere, kiegészítve a kazánok kaszkád rendszerű szabályozó elektronikájával és egy HMV tároló rendszer. Az eredmény 44,4 %-os energia-megtakarítás.

Projekt helyszín

Az ASG Gépgyártó Kft. 1956 óta folyamatosan bővülő kapcsolatrendszerrel alapvetően multinacionális cégek beszállítójaként működik. Fő tevékenysége a növelt folyáshatárú és kopásálló acéllemezből készült középnehéz alkatrészek, részegységek előállítása a megrendelők műszaki dokumentációjának megfelelően. Technológiai tudásuk középpontjában a különleges feltételeknek megfelelő hegesztési tevékenység áll. Tevékenységünk lefedi a technológiai tervezéstől (2D-3D) kezdve a kivitelezéshez szükséges valamennyi folyamatot.

A cég éves árbevétele 3,6 milliárd Ft, alkalmazotti létszáma: 249 fő

A megoldandó feladat

Az ASG Gépgyártó Kft. tatabányai telephelyén lévő szociális és iroda épületek hőellátása valamint a szükséges melegvíz biztosítása távhő ellátás keretében valósult meg. Az ASG Gépgyártó Kft a távhő rendszeren végponti fogyasztóként helyezkedett el, így hőellátása nem volt gazdaságos. A vállalat vezetése saját hőközpont kialakítása mellett döntött.

A választott megoldás

Az ASG Gépgyártó Kft alapvető elvárása volt, hogy a megajánlott rendszerek kiépítését, a beruházási költségek biztosítását és a rendszerek hosszú távú (8 év) üzemeltetés, javítás, karbantartását valamint a szociális, iroda- és porta épületek hőszolgáltatását kiszervezze. A szolgáltató a jelentkező költségeit a szerződésben rögzített éves alapdíj és hődíj formájában kapja meg a szerződés futamideje alatt. A további elvárások:

  •  a hőtermelés földgáztüzeléssel, kondenzációs kazántechnológiával valósuljon meg
  • a korszerű hőtermelő rendszer gazdaságosabban üzemeljen a korábbi ellátás költségeihez képest
  •  a telepített rendszer hosszú távon üzembiztosan legyen működtethető

Elvégzett fejlesztés

Az ASG Gépgyártó Kft. hőközpontjának és melegvíz ellátó rendszerének teljes körű korszerűsítése valósult meg. A korszerűsítés keretében 500 kW összteljesítményű, időjárásfüggő szabályozással ellátott kondenzációs gázkazán rendszer, új használati melegvíz tartályok és új füstelvezető rendszer került kialakításra. A korszerűsítés keretében a szekunder fűtési rendszer szabályozása is megújult a hőközpontban.

A Cothec Kft. az alábbi kazánházi rekonstrukciós munkákat végezte el:

A korábbi hő központ részleges bontási munkáinak elvégzését követően, 2 db Viessmann Vitocrossal 200 CM2 típusú Q= 246/225 kW hő teljesítményű kondenzációs álló kazánok lettek beépítve időjárás követő szabályozó elektronikával, külső hőmérséklet érzékelővel. A használati meleg vízellátást 1 db új V= 5000 l-es használati meleg víz puffer tároló és 1 db nagy teljesítményű lemezes hőcserélő beépítésével korszerűsödött. A meglévő fűtési körök számára új fordulatszám szabályozott elektronikus fűtési keringtető szivattyúk és keverő szelepek lettek beépítve. A használati meleg víz számára 1 db új direkt fűtési kört került kialakításra. A kazánok védelmét vízlágyító berendez biztosítja.

Az energia megtakarítást eredményező beavatkozások leírása:

A rekonstrukció során az új kondenzációs kazánoknak köszönhetően, a külső időjárás követő szabályozó elektronika segítségével az ipari üzem termeléséhez igazodóan a nappali, éjszakai hőmérsékletek, napi-heti fűtési programok órai pontossággal lettek beállítva. A puffer tárolóban megtermelt használati meleg víz hőmérsékletét a szabályozásnak köszönhetően a legoptimálisabb értéken lehet tartani. A fűtőkörönkénti szabályozásnak köszönhetően az épületek égtáj szerinti szabályozása megoldottá vált.

Az emeleti fürdő légoldali fűtését korábban egy elöregedett légtechnikai rendszerrel oldották meg, melynek fűtőkalorifere szabályozás nélkül kapta az energiát. Megszüntetésre került ez a hő ellátás, helyette fan-coil rendszerek lettek beépítve, melyeknek fűtési energiáját a kazánház biztosítja. Itt is megvalósult a szabályozott üzem.

A régi elöregedett hő központban építőelemes hőcserélőkkel biztosították a használati meleg víz ellátáshoz szükséges fűtési energiát. Az új puffer tárolóval és a hozzá kapcsolódó lemezes hőcserélővel a jelenlegi magas egyidejűséget figyelembe véve, gyors felfűtést biztosítva, szabályozott módon történik a használati meleg víz termelése.

Elért eredmények

A korszerűsítést követően az érintett épületrészek (szociális, iroda, porta helyiségek) hő- és melegvíz ellátására 44,4 %-al kevesebb hőmennyiségre van szükség. 

asg7.PNG

A projekt hozzájárulása a Virtuális Erőmű programhoz

Fentiek alapján a felújítás eredményeként 2796,87 GJ azaz 776,9 MWh fűtési energia-megtakarítást sikerült elérni.

A VEP szempontjából elfogadható villamos teljesítménycsökkenés:

PVEP= QVE x η / τCS = (776,9 MWh * 50%) : 6000 h = 64,74kW

ahol:

PVEP – a VEP szempontjából értékelt villamos teljesítmény csökkenés,

QVE – a teljesítmény számítás alapját képező hőenergia megtakarítás,

η – átlagos erőműi hatásfok

τCS - erőműi éves csúcsidei üzemóraszám

Összegezve az ASG Gépgyártó Kft. – Tatabánya fűtéskorszerűsítési projekt 64,74 kW értékkel járult hozzá a Virtuális erőmű építéséhez.

További feladatok

A megkötött 8 éves időtartamú szolgáltatási szerződések alapján a futamidő alatt a Cothec Kft. feladata a szervizelési, karbantartási és javítási munkák elvégzése a szükséges cserealkatrészek díjmentes biztosítása mellett. Továbbá a Cothec Kft biztosítja az ASG Gépgyártó Kft. iroda-, szociális és porta épületének hőellátását is. Így a Megrendelőnek a 8 éves szerződéses időtartam alatt a hőtermelő rendszerrel kapcsolatos feladata, többletköltsége, kockázata nem jelentkezik. 

Tanulságok, tapasztalatok

A bemutatott projekt alapján jól látható, hogy egy komplett kazánházi rekonstrukcióval, szabályzott rendszerrel komoly energia megtakarítás érhető el. A Cothec Kft. által kínált ESCO konstrukció keretében azon vállalatoknak, intézményeknek is lehetőségük van a korszerűsítéseket elvégeztetni, akik a beruházás fedezetéül szolgáló pénzügyi forrással nem rendelkeznek, vagy pénzügyi forrásukat más céljaik megvalósítására kívánják felhasználni. A Cothec Kft. a beruházást önerő igénybevétele nélkül valósítja meg, a szerződés időtartama alatt felel a rendszer üzemeltetési, javítási és karbantartási munkáinak elvégzéséért. A Megrendelő a teljes körű szolgáltatásért egy fix alapdíjat fizet, melyet az elért energia megtakarításból fakadó költségmegtakarításból tud biztosítani. A hődíjat pedig az elfogyasztott hőmennyiség arányában fizeti meg.

Energiamegtakarítás fűtéskorszerűsítéssel

Projekt helyszín

Az ENGIE Magyarország Kft. Sátoraljaújhelyi Távhőszolgáltató a hőtermelés és hőszolgáltatás költségeinek csökkentése, valamint a környezet kímélése (különösen a széndioxid kibocsátás mérséklése) érdekében a fűtési és a használati meleg víz előállítását és továbbítását végző rendszerek korszerűsítését tervezte 2015 évben.

A korszerűsítés két leginkább meghatározó eleme a távhőtermelő berendezések (kazánok) fejlesztése, továbbá a rendszerek működését biztosító szivattyúk cseréje volt.

A fejlesztés a távhőszolgáltatás egyik meghatározó kazánházát (Dózsa Gy. u 26), és a távhő ellátási körzetének szolgáltatói hőközpontjait érintette.

 

A megoldandó feladat:

A távhőtermelő kazánházban korábban már végrehajtott részleges kazáncserék a meglévő régi berendezések kapacitásával egyező új, korszerűbb kazánok beépítését eredményezték, így a távhő igényeinek kielégítésére azok alkalmassá váltak.

Az ENGIE Magyarország Kft. az ellátás biztonsága mellett a gazdaságosabb üzemeltetés feltételeit megvizsgálva négy fontos megállapítást tett:

  • a csúcsidőszakok hőigényének kielégítésére a még meglévő régi konténerkazánok időszakos üzemeltetése is szükséges,

  • a hőtermelés hatásfokát még a folyamatos szabályozás esetén is nagymértékben befolyásolja a kazánok terhelése,

  • a fűtési idényen kívüli jellemző HMV hőigény egy kazán kapacitásának a 20-30 %-át teszi ki,

  • a primer és szekunder rendszerekben alkalmazott szivattyúk egy része nem igazodik a hőfelhasználáshoz, teljesítményfelvételük lényegesen meghaladja a szükséges mértéket.

A fenti megállapítások alapján két fontos cél határozható meg:

  • a hőtermelés hatásfoka növekedjen, ezáltal a primer energiafelhasználás csökkenthető

  • a hőhordozó közeg szállításához szükséges energiafelhasználás csökkenjen, az a tényleges igényhez igazodjon.

 

A választott megoldás

A hőtermelésben négy azonos teljesítményű kazán közül két meglévő Viessmann Vitoplex kazán mellé az egyik Vasfa TK1.5 konténerkazán elbontásával – annak teljesítményével együttesen egyező - korszerű Vitoplex kazánok beépítése. Ezáltal lehetővé válik, hogy a  távhő felhasználási igényeihez igazodóan a kazánházi hőtermelésben éppen működő kazánok a teljesítmény-tartományuk felső harmadában üzemelve jobb hatásfokon hasznosítsák a felhasznált földgázt.

A kazán cseréje mellett az épületek hőigényének pontosabb kiszolgálása érdekében a hőelosztó rendszerek primer és szekunder köri elavult szivattyúinak korszerűsítésével a villamos energia felhasználás csökkenthető. Ez részben a korszerűbb szivattyúk energiafogyasztásának, részben az igényekhez igazodó vízszállításnak csökkenésével érhető el.

Elvégzett fejlesztés:

A korszerűsítés 2015. július-november között valósult meg, több más fejlesztéssel összehangoltan.

A kazánházi fejlesztés során egy SGB 200 G/PB gázégővel szerelt 1,5 MW teljesítményű Vasfa TK1.5 konténerkazán elbontására került sor. Ennek helyére két új kazán telepítése történt, melyek együttes teljesítménye az elbontott kazánéval egyező:

  • 0,5 MW névleges teljesítményű Viessmann Vitoplex kazán elektronikus szabályozású Riello gázégővel

  • 1,0 MW névleges teljesítményű Viessmann Vitoplex kazán elektronikus szabályozású Riello gázégővel

A fűtőközeg szállítására szolgáló vezetékrendszerbe épített szivattyúk közül a régi, fokozat nélküli, illetve fix fokozatokkal rendelkezők cseréjére is sor került, jellemzően Grundfos Magna szivattyúk telepítésével.

Elért eredmények:

A hőtermelésben résztvevő kazánoknál

  • a fejlesztés előtti 1,5; 3,0; 4,5; 6,0 MW-os teljesítményfokozatok helyett

  • a fejlesztés után 0,5; 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 3,0; 3,5; 4,0; 4,5; 5,0; 5,5; 6,0 MW

teljesítményfokozatban  áll rendelkezésre berendezés.

Az üzemelő kazánok terhelése így mindig a 70-100 %-os tartományban mozog, szemben a fejlesztés előtti időszak 20-100 %-os tartományával, ezáltal az adott kazánok üzemi hatásfoka növekszik, azaz kisebb földgázfelhasználás mellett biztosítjuk a távhőszolgáltatást.

A korszerűsítés óta eltelt 3 hónapban, a hatékonyabb hőtermelőknek és a kiépített szabályozásnak köszönhetően a gázfelhasználás 10,4%-kal csökkent az átalakítás előtti év azonos időszakának felhasználásához képest.  Az összes megtakarított energia 853,69 MWh/év.

A fejlesztés a gáz-, és villamos energiafelhasználás csökkenésének éves – korrekciókkal számított - értékei alapján 71,14 kW erőművi kapacitás felszabadítását eredményezi. Az átalakítás következtében a kevesebb energiafelhasználásból adódó ÜHG kibocsátás csökkenés éves szinten 266,12 tCO2 ekv.

Tanulságok, tapasztalatok

A bemutatott projekt alapján jól látható, hogy a hőtermelő rendszerek egyes elemeinek korszerűsítése önmagában is energiamegtakarítást eredményez, mely tovább növelhető, ha a rendszerek felmérése során az energiaigények időbeni lefutásához igazítottan kerül sor a berendezések megválasztására. Bár önmagában az energia-pazarló, elöregedett rendszerek korszerűbbre cserélése, is növeli a hatékonyságot, de a kapacitásoknak az időbeni igényekhez igazítása közel ugyanekkora további eredményt hoz.

Az ENGIE Magyarország Kft. az általa üzemeltetett távhőrendszereknél minden esetben arra törekszik, hogy a fejlesztések a szolgáltatás színvonalának növelése mellett a lehető legkisebb energiafelhasználású működését szolgálják

{ postion: fixed; left: 0; bottom: 0; right: 0; }